AVOKAT ONLINE

Ēėshtje tė procedurės gjyqėsore: hartimi i padive nė fushėn familjare, nė tė drejtėn e trashėgimisė, tė pronėsisė dhe atė tregtare e tatimore pėr te ju drejtuar gjykatės,  si dhe hartimi i kėrkesave e ankimeve administrative kundėr ēdo institucioni shtetėror, mund tė trajtohen nė distancė, nė sajė tė efikasitetit tė avokatit ne linje, pėrpara ose gjatė njė procesi gjyqėsor apo administrativ.
 
Keshillimi ligjor lejon qė ju tė ekonomizoni, tė reduktoni, tė paraprini dhe nė shumė raste tė shmangni procedurat  dhe proceset e gjata administrative apo gjyqėsore te: institucionet e ndryshme shtetėrore, Gjykata e Shkallės sė Parė, e Apelit, Gjykata e Lartė dhe ajo Kushtetuese,  e nėse konflikti lind, tė menaxhoni mė mirė ēėshtjen pėrpara gjykatės apo organit administrativ.
 
 
Zgjidhje Martese
Konsulenca ligjore online ndihmon nė hartimin e kėrkesė padive pėr zgjidhjen e martesės, nė kuptimin e kritereve qė pėrdor gjykata pėr rastet e zgjidhjes sė saj, pėr tė pėrcaktuar prindin qė do tė kujdeset pėr rritjen dhe edukimin e fėmijėve, pėr masėn e kontributit ushqimor tė prindit tjetėr, pėr tė pėrcaktuar se kush duhet tė jetojė nė shtėpinė bashkėshortore e pjesėtimin e pasurive tė tjera tė luajtshme e tė paluajtshme, si dhe pėr mjaft probleme tė tjera familjare.
 
 
Avokati i Familjes
Tani, ju mund tė keni avokatin e familjes tuaj. Pėr ēdo problem  juridik, administrativ apo gjyqėsor, mund tė konsultoheni dhe tė keni shėrbimin e pėrhershėm avokator pėr ju dhe pėr tė gjithė anėtarėt e familjes tuaj. I shpejtė, praktik, profesional dhe bashkėkohor, avokati i familjes do t'ju ndihmojė nė parandalimin, administrimin dhe nė pėrballjen e sukseshme me institucionet shtetėrore gjyqėsore dhe administrative.
 


Abonimi Juridik
Informacioni nė kohėn e duhur ėshtė gjithēka. Duke u regjistruar nė abonimin juridik njė vjeēar apo dy vjeēar  kundrejt pagesės 5 euro nė muaj, ju pėrfitoni ēdo muaj njė shėrbim elektronik tė veēantė dhe shumė tė dobishėm, i cili ju siguron mjaft  privilegje dhe ju lejon tė kurseni mijėra euro. Pėr kompanitė e biznesit dhe pėr personat ofrohen informacione dhe shėrbime tė cilat ju ndihmojnė tė realizoni objektivat financiare, jetėsore dhe projektet tuaja tė sė ardhmes. 
 


Trashėgimia
Pjesėt takuese tė trashėgimise janė tė pėrcaktuara nė mėnyrė tė prerė nga Kodi Civil. Ne kemi krijuar nje tabelė te thjeshtė, me anėn e sė cilės ėshtė e mundur tė pėrcaktoni lehtėsisht, nė ēdo rast se si duhet tė ndahet pasuria e trashėguar mes trashėgimtarėve tė pasurisė. Hartimi i dėshmisė sė trashėgimisė dhe pėrcaktimi i pjesėve takuese pėr trashėgimtarėt ligjorė janė disa nga shėrbimet ligjore qė ju realizoni me avokatin shqiptar online.
 
 
Ankimet ndaj administratės shtetėrore
Qėndra Avokatisė LULI, posedon njė fond tė pėrbėrė  nga 13.470 tipe tė ndryshme ankimesh dhe kėrkesash qė i drejtohen tė gjitha institucioneve shtetėrore. Duke komunikuar me ne, duke na shpjeguar nė menyre kronologjike problemin dhe tė dhėnat tuaja, ju nuk keni nevojė tė paraqiteni, tė zini rradhėn pėr informacion, tė paguani bakshish, tė pyesni pėr mėnyrėn e parashtrimit tė argumentave dhe mė e rėndėsishmja tė humbisni ditė tė tėra pėr tė mėsuar se si tė formulohet kėrkesa, kujt duhet t'i drejtoheni dhe se cili ėshtė afati ligjor pėr tu respektuar. Pėr mė tepėr, pėrveē formulimit tė kėrkesės apo ankesės, ne ju transmetojmė informacione dhe ju udhėzojmė se ēfarė duhet tė bėni pas dėrgimit tė kėrkesės apo ankesės tuaj nė institucionet e administratės shtetėrore.
 
 
Pronėsia
Pronėsia ėshtė e drejta pėr tė gėzuar dhe disponuar lirisht sendet, brenda kufijve tė caktuar nga ligji. Nė shoqėrinė tonė, prona mbetet ēėshtja mė e pazgjidhur  dhe shkaku kryesor i pjesės me tė madhe tė konflikteve. Fitimi i pronėsisė (mbi njė truall, shtėpi, tokė bujqėsore apo makinė e sende tė tjera), njohja e bashkėpronėsisė, pjesėtimi i pasurisė, shpėrblimi i dėmit, janė disa nga problemet pėr tė cilat ju mund tė perfitoni nga konsulenca jonė juridike.
 
 
Tregtare - Tatimore
A e dini se nė ēdo rast kur kompania e juaj nuk ėshtė dakord me njė akt administrativ dhe beson se administrata tatimore nuk e ka zbatuar nė mėnyrė korrekte ligjin, ju kenitė drejtėn e ankimit nė Drejtorinė e Apelimit Tatimor pranė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Tatimeve, duke kėrkuar rishqyrtimin e pavarur tė ēėshtjeve qė lidhen me kėtė akt. Ne pėrpilojmė ankimet ndaj administratės tatimore dhe ju japim kėshilla mbi ndryshimet nė legjislacionin tatimor, tenderat, tarifat doganore dhe taksat tatimore. 
 
 
Gjykata e Strasburgut nė Francė (ankimi dhe pėrfaqėsimi avokator)
E drejta e Gjykatės sė Strasburgut, ose Gjykata Evropiane e tė Drejtave tė Njeriut e zhvillon aktivitetin  nė pėrputhje me Konventėn Evropiane e tė Drejtave tė Njeriut dhe protokolleve tė saj. Gjykata ka autoritetin tė respektojė dhe tė ndreqė shkeljen e tė drejtave te njėriut nga shtetet nėnshkruese tė Konventės, ndėr tė cilat edhe Shqipėria. Ne ju ndihmojmė nė pėrgatitjen e ankimit pėr nė Gjykatėn e Strasburgut si dhe ju kėshillojme se si tė pėrfaqėsoheni me sukses nė procesin gjyqėsor.
 
 
Organizimi i Konkurseve 

Nė konkurs mund tė marrė pjesė ēdo person i cili ka njė profil nė Facebook si dhe cdo person qė pėrfiton shėrbimet ligjore tė www.avokatonline.com  Lista e pjesmarrėsve mund tė pėrdoret vetėm nga Avokat Shqiptar Online dhe nuk do tė publikohet as nė Facebook dhe as nė njė buletin tjetėr tė shkruar mediatik.

 

 

Duke kontaktuar me ne, ju mund tė informoheni edhe pėr:

  • gjykatėn kompetente nė rrethin e sė cilės duhet tė zhvillohet gjyqi;
  • afatet pėr ngritjen e padive;
  • pėrcaktimin e bazės ligjore tė saktė pėr ēėshtjen tuaj;
  • mėnyren se si tė ripunoni kėrkesė-paditė, ankimet dhe bisedimet pėrfundimtare tė pėrgatitura nga vetė ju, dhe qė leximin apo sugjerimin e fundit dėshironi ta merrni nga njė profesionist i ligjit;

Abonimi Juridik

Regjistrohuni nė abonimin juridik mujor, dhe pėrfitoni njė shėrbim elektronik i cili ju lejon tė kurseni.

Lexoni mė tepėr

Kėshilla ligjore 

Pasojat e zgjidhjes sė martesės, cili nga trashėgimtarėt  fiton pasurinė dhe shumė kėshilla tė tjera ligjore.

Lexoni mė tepėr

Ankime-Kėrkesa

Kėrkesa e juaj nuk ėshtė marrė parasysh. Ne pėrgatisim ankimin ligjor dhe ju udhėzojmė pėr mė tej.

Lexoni mė tepėr

GJYKATA STRASBURG       TREGTARE - TATIMORE       LIDHJE NDIHMESE       KUSH JEMI NE       SITE MAP