AVOKAT ONLINE

Ēėshtje Pronėsie

Personi me tė cilin bashkėjetoj ėshtė pronar i njė shtėpie banimi. Nė rast ndarje me tė, a mė takon gjysma e shtėpisė?

Nėse shtėpia ėshtė nė emrin e tij /saj, ajo nuk mund tė ndahet pėrgjysmė nė rastin e ndarjes. Pronari, edhe pse bashkėjeton me ju, nuk ėshtė i detyruar tė ndajė me ju gjysmėn e shtėpise sepse ai ėshtė i vetmi qė gėzon tė drejtėn e pronėsise mbi kėtė shtėpi. (Pėr tė evituar kėtė situatė, kėrkojini njė noteri qė tė regjistrojė edhe emrin tuaj si bashėpronarė/e e shtėpisė).  

 

Ēfarė ėshtė e drejta e parablerjes ?

Bashkėpronari, para se t’ia shesė pjesėn e vet nė sendin e paluajtshėm njė personi qė nuk ėshtė bashkėpronar, detyrohet tė njoftojė me shkrim bashkėpronarėt e tjerė nėse dėshirojnė tė blejnė pjesėn me tė njėjtat kushte qė do t’ia shesė personit tė tretė. Nė rast se kėta nuk pėrgjigjen brenda tre muajve se dėshėrojnė tė blejnė pjesėn, bashkėpronari ėshtė i lirė tė shesė pjesėn e tij nė persona tė tretė.

Ai duhet t’ua bėjė tė njohur bashkėpronarėve tė tjerė bashkėpronarin e ri.

 

Cila eshte tabela fiskale per cmimin e apartamenteve ne rrethin e Tiranes si dhe harta digjitale sipas zonave?

Shikoni tabelen ne linkun qe vazhdon  http://www.zrpp.gov.al/mat.php?idr=342&idm=320&lang=1

 

A mundet njė qytetar i huaj tė blejė tokė nė Shqipėri ?

Kodi Civil i Shqipėrisė ka parashikuar qė pasuritė e paluajtshme nuk mund tė shiten, tė blihen dhe tė merren e tė jepen me qera, nėqoftėse pasuria nuk ėshtė e regjistruar nė Zyrėn e Rregjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme. Bazuar nė ligjin nr. 7980, tė datės 27.07.1995 "Mbi Blerjen e Tokės", tė huajt mund tė blejnė njė tokė nė Shqipėri vetėm  nėse vlera e investimit pėr ndėrtim mbi kėtė tokė ėshtė 3 herė mė e madhe se vlera e vetė tokės.

Abonimi Juridik

Regjistrohuni nė abonimin juridik mujor, dhe pėrfitoni njė shėrbim elektronik i cili ju lejon tė kurseni.

Lexoni mė tepėr

Kėshilla ligjore 

Pasojat e zgjidhjes sė martesės, cili nga trashėgimtarėt  fiton pasurinė dhe shumė kėshilla tė tjera ligjore.

Lexoni mė tepėr

Ankime-Kėrkesa

Kėrkesa e juaj nuk ėshtė marrė parasysh. Ne pėrgatisim ankimin ligjor dhe ju udhėzojmė pėr mė tej.

Lexoni mė tepėr

GJYKATA STRASBURG       TREGTARE - TATIMORE       LIDHJE NDIHMESE       KUSH JEMI NE       SITE MAP