AVOKAT ONLINE

Duhet tė hartoni njė dėshmi trashėgimie apo e keni tė domosdoshme tė merrni keshilla dhe konsulence ligjore pėr cėshtjet e pronėsisė nga avokat shqiptar online?

 

Hartim deshmi trashegimie. Percaktimi i pjeseve takuese sipas trashegimtareve ligjore.Kush e trashėgon pasurinė? Pjesėt takuese tė trashėgimise janė tė pėrcaktuara nė mėnyrė tė prerė. Trashėgimtarėt ligjorė janė fėmijėt, fėmijėt e fėmijve, bashkėshorti, prindėrit, vėllezėrit e motrat dhe fėmijėt e vėllezėrve etė motrave tė paravdekur, gjyshi e gjyshja e tė paralindurit e tjerė, personat e paaftė pėr punė nė ngarkim tė trashėgimlėnėsit, tė afėrmit e tjerė deri nė shkallėn e gjashtė, si dhe shteti. Kėta thirren nė trashėgim sipas rradhės tė caktuar nė Kodin Civil. E drejta e trashėgimisė kujdeset ndėr tė tjera pėr transferimin e tė drejtave dhe tė detyrimeve nga trashėgimlėnėsi te trashėgimtaret e tij. 

 

Avokat online, konsulenca juridike dhe shėrbimet tona ligjore pėr tė drejtėn e trashėgimisė zgjidhin ēėshtje tė tilla si:

  • Hartimin e kėrkesės sė dėshmisė sė trashėgimisė drejtuar gjykatės.
  • Kush janė trashėgimtarėt ligjorė tė pasurisė sė luajtshme e tė paluajtshme tė trashėgimlėnėsit, nė mungesė tė ekzistencės sė njė testamenti?
  • Cila ėshtė masa e trashėgimisė, pjesėt takuese pėr secilin trashėgimtar qė pėrfiton nga pasuria e trashėgimlėnėsit?
  • Si tė reagojmė kur i ndjeri ka lėne pasuri me testament duke pėrjashtuar tė afėrmit e tij nga trashėgimia?

Ne kemi krijuar njė tabelė tė thjeshtė, me anėn e sė cilės ėshtė e mundur tė pėrcaktoni lehtėsisht, personat qė do tė ndajnė midis tyre pasurinė e trashėguar nga trashėgimlėnėsi.

 

   Radha e trashėgimisė ligjore  Trashėgimtarėt  qė trashėgojnė
 1  Trashėgimtarėt e rradhės sė parė  Fėmijėt dhe bashkėshorti/ja
 2  Trashėgimtarėt e rradhės sė dytė  Prindėrit e trashėgimlėnėsit
 3  Trashėgimtarėt e rradhės sė tretė  Gjyshi dhe gjyshja, vėllezėrit dhe motrat
 4  Trashėgimtarėt e rradhės sė katėrt  Nipat dhe mbesat
 5  Trashėgimtarėt e rradhės sė pestė  Fėmijėt e nipave dhe mbesave
 6  Trashėgimtarėt e rradhės sė gjashtė  Tė paslindurit e fėmijėve tė nipave dhe mbesave
  

 

 

Ceshtje pronesie, regjistrimi i pasurive te paluajtshme e shperblimi i demit. Konsulenca pėr cėshtjet e pronėsise  Pronėsia ėshtė e drejta pėr tė gėzuar dhe disponuar lirisht sendet, brenda kufijve tė caktuar nga ligji. Nė shoqėrinė tonė, prona mbetet ēėshtja mė e pazgjidhur  dhe shkaku kryesor i pjesės me tė madhe tė konflikteve.

 

Avokat online ju ndihmon nė pėrpilimin dhe hartimin e kėrkesė padive dhe nė dhėnien e kėshillave tė ēėshtjeve tė pronėsise nė kėto raste:

 

 

  • Fitim pronėsie (mbi njė truall, shtėpi, tokė bujqėsore apo makinė e sende tė tjera)

 

  • Njohje bashkėpronėsie

 

  • Pjesėtim pasurie

 

  • Regjistrimi i pasurive te palujtshme

 

  • Shpėrblimin e dėmit

Abonimi Juridik

Regjistrohuni nė abonimin juridik mujor, dhe pėrfitoni njė shėrbim elektronik i cili ju lejon tė kurseni.

Lexoni mė tepėr

Kėshilla ligjore 

Pasojat e zgjidhjes sė martesės, cili nga trashėgimtarėt  fiton pasurinė dhe shumė kėshilla tė tjera ligjore.

Lexoni mė tepėr

Ankime-Kėrkesa

Kėrkesa e juaj nuk ėshtė marrė parasysh. Ne pėrgatisim ankimin ligjor dhe ju udhėzojmė pėr mė tej.

Lexoni mė tepėr

GJYKATA STRASBURG       TREGTARE - TATIMORE       LIDHJE NDIHMESE       KUSH JEMI NE       SITE MAP